Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite

Türkiye Hakkında

TÜRKİYE HAKKINDA

         Türkiye, resmi adıyla Türkiye Cumhuriyeti Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü durumundadır. Üç tarafının denizlerle çevrili oluşu ve bulunduğu konum nedeniyle büyük ticaret kervanlarının, ipek ve baharat yollarının rotası olmuştur. Bugün, ulaşılamaz hatta en izole köşelerde bile, farklı kültürleri hissedebilmek ve görmek mümkündür.

        Türkiye geçmişteki tarih mirasına ek olarak el becerilerinin çeşitliliği, zengin florası, bölgesel çeşitlilik gösteren müziği, mutfağı ile de farklılığını sergileyen bir ülke olmuştur. Birleşmiş Milletler, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, Avrupa Konseyi, İslam Konferansı Örgütü, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, Ekonomik İşbirliği Örgütü Türkiye’nin üye olduğu uluslararası örgütlerdendir. 3 Ekim 2005 tarihinden itibaren Avrupa Birliği’ne tam üyelik için müzakerelere başlanmıştır.

          2019 yılı verilerine göre   Türkiye nüfusu 82 milyondur, resmi dili Türkçedir. Türkiye’nin başkenti Ankara’dır ve 81 vilayetten oluşur. İklimi kıyı kesimlerde yazın sıcak ve kuru, kışları ise yumuşak ve nemli, karasal yerlerde ise yazın oldukça sıcak, kışlar ise sert ve soğuk geçer.
Büyük merkez ve önemli şehirleri; İstanbul, Ankara, İzmir’dir.

TR